The stylish Fieldmann FZG 1030G fire pit combines the natural look of MgO earthenware with practical grilling options. The durable material protects the surface under the fireplace and ensures a long service life. The chrome-plated grate and safety hatch allow safe and comfortable use during summer gatherings.
Expand short description
Full description
Product ID: 41015168
GARDEN FIREPLACE
Firebowl size: 60cm
Cooking height: 25 cm
Chrome plated grilling grid: Ø 43cm
Body of fireplace made of burnt MgO
Mesh cover and poker
Fireplace for Burning Wood
Firebowl size: 60cm
Cooking height: 25 cm
Chrome plated grilling grid: Ø 43cm
Body of fireplace made of burnt MgO
Mesh cover and poker
Fireplace for Burning Wood
FZG 1030G
Parameters
01
General
| Grill Construction | Garden |
|---|---|
| Grill type | |
| Grilling system | Open |
| Type of device | Fireplace |
02
Equipment
| Grill Plate Material | Stainless steel |
|---|---|
| Other Parameters | Lid |
| Grilling plate | Ribbed |
| Top grilling plate | None |
| Drip plate | No |
| Thermostat | No |
03
Appearance and design
| Grilling surface | Grate |
|---|
04
Dimensions and weight
| Height | 25.00cm |
|---|---|
| Width | 60.00cm |
| Depth | 60.00cm |
| Weight | 12.0kg |