The compact FDS 10103-A cordless screwdriver with 3.6 V / 800 mAh Li-Ion battery is ideal for delicate work. It offers a rotational direction switch, LED lighting and charging indication. Thanks to USB-C charging, it is ready to use in just 1 hour.
Expand short description
Full description
Product ID: 50004039
Cordless Screwdriver FIELDMANN FDS 10103
The FIELDMANN FDS 10103 cordless screwdriver is suitable for use in precision mechanics or electronics. The screwdriver has a
comfortable ergonomic soft-lined handle and offers a performance of 280 rpm, making itideal for precision work. Other
screwdriver features include LED desktop light, reversing direction and battery charge indicator. Charge the battery fully with
the USB-C cable in about 1 hour.
Key properties:
The FIELDMANN cordless screwdriver is ideal for precision work
Speed direction switch
The cordless screwdriver is recharged using the USB-C cable
LED desktop lighting
Battery charge indicator
Low weight 0.16 kg
Technical parameters:
Battery Type:3.6V/ 800mAh DC Li-Ion
Speed:n0:280/min
Max Torque:3 N.m
Forward/Reverse Switch for Unscrewing/Screwing
LED Light Switch
Light indicator of battery charging
Charging Time:1 hours
USB-C Cable
Weight:0.16kg
The FIELDMANN FDS 10103 cordless screwdriver is suitable for use in precision mechanics or electronics. The screwdriver has a
comfortable ergonomic soft-lined handle and offers a performance of 280 rpm, making itideal for precision work. Other
screwdriver features include LED desktop light, reversing direction and battery charge indicator. Charge the battery fully with
the USB-C cable in about 1 hour.
Key properties:
The FIELDMANN cordless screwdriver is ideal for precision work
Speed direction switch
The cordless screwdriver is recharged using the USB-C cable
LED desktop lighting
Battery charge indicator
Low weight 0.16 kg
Technical parameters:
Battery Type:3.6V/ 800mAh DC Li-Ion
Speed:n0:280/min
Max Torque:3 N.m
Forward/Reverse Switch for Unscrewing/Screwing
LED Light Switch
Light indicator of battery charging
Charging Time:1 hours
USB-C Cable
Weight:0.16kg
FDS 10103-A
Parameters
01
General
| Type of device | Screwdriver |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 3.6V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Features
| Drive | Battery |
|---|---|
| Swivel handle | No |
| Soft grip | No |
04
Equipment
| Safety switch | No |
|---|---|
| Bits included in package | 2 |
| Quick-clamping chuck | No |
| Water level | No |
05
Function
| Functions | Screwing/Unscrewing, Screwing |
|---|---|
| Full battery indicator | Yes |
| Light | LED |
06
Power supply
| Charging time | 1.0h |
|---|
07
Dimensions and weight
| Height | 4.00cm |
|---|---|
| Width | 4.00cm |
| Depth | 17.80cm |
08
Colour
| Color | Green |
|---|