The powerful Fieldmann FZV 70905-0 cordless scarifier with brushless motor offers a cutting width of 38 cm and 16 sharp blades for effective lawn care. The ergonomic handle and central depth adjustment ensure comfortable operation. Compatible with FAST POWER 20V batteries.
Expand short description
Full description
Product ID: 50005363
FZV 70905-0
Parameters
01
General
| Type of device | Verticulator |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Engine type |
|---|
04
Features
| 16 | |
| , , | |
| Yes | |
| Cutting width | 380mm |
| Height adjustable handle | Yes |
| Cutting height | -12 + 6 mm |
| Recommended working space | 1200m2 |
| Bag capacity | 50l |
| Height position counter | 5 |
| Starter | Electric |
05
Equipment
| Yes | |
| Work tool | , Blade roller |
| Safety switch | Yes |
| Carrying handle | Yes |
06
Function
| Central adjustment of cutting | Yes |
|---|---|
| Self propelled | No |
07
Appearance and design
| Chassis | Plastic |
|---|
08
Material
09
Colour
| Color | Green, Black |
|---|