The lightweight and practical Fieldmann FZP 70101-0 cordless mini saw with electronic chain brake and a weight of only 1 kg is ideal for precise pruning. Thanks to the FAST POWER 20V system, it is compatible with several types of batteries. The chain speed of 4.8 m/s ensures smooth operation.
Expand short description
Full description
Product ID: 50007347
FZP 70101-0 20V
Parameters
01
General
| Type of device | Chain saw |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|---|
| Chain speed | 5m/s |
04
Features
| Drive | Aku (not included) |
|---|---|
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| No |
06
Function
| Full battery indicator | Yes |
|---|---|
| Safety brake | Yes |
| Automatic lubrication | No |
| Quick chain tensioning | No |
07
Dimensions and weight
| Bar length | 13cm |
|---|---|
| Weight | 1.0kg |
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|