Aku řetězová pila, systém baterií Li-Ion 2 × 20 V / 2Ah (případně 4Ah), bezuhlíkový motor, elektronická řídící jednotka, délka lišty 30 cm, rychlost řezu: 15 m/s
Expand short description
Full description
Product ID: 50004954
Key properties:
Part of the AKU PROGRAM FAST POWER 20V
Li-Ion battery system 2 × 20 V / 2Ah (or 4Ah)
Brushless motor
Electronic control unit
Bar length 30 cm
Highest level of safety: two-hand switching + electronic travel brake
Batteries and charger not included
Description:
The premium model of the FIELDMANN cordless saw can handle any challenge, whether you need to cut firewood or cut down a tree, this machine is sure to handle it. Thanks to the long-life brushlessless motor, this saw has zeromaintenance. Safety two-hand switching prevents accidental switching on. Another safety feature is provided by the electronic travel brake, thanks to which this saw is equipped with the highest level of safety in its class. Thanks to the comfortable softened zones, the saw holds well and does not slip even in a sweaty hand. The saw achieves high performance thanks to the full use of the power of 2x 20V batteries in conjunction with an electronic control unit. It is possible to use batteries with capacitiesof 2Ah / 4Ah which are compatible with all FIELDMANN products of the FAST POWER20V series.
Compatible accessories:
2Ah battery FDUZ 79020
4Ah battery FDUZ 79040
1 x 20V Quick charger FDUZ 79100
2 x 20V Double quick charger FDUZ 79110
Technical parameters:
part of the FAST POWER 20V series
Battery type Li-ion 2x20V
Brushless motor
Bar length 30 cm
Cutting speed: 15 m / s
Two-hand safety switching
Electronic travel brake
Oil tank capacity: 180 ml
Soft and ergonomic handle
Weight: 3.7 kg (without battery)
Charger and batteries not included
Two accumulators of the same capacity are always required for the operation of this machine
Part of the AKU PROGRAM FAST POWER 20V
Li-Ion battery system 2 × 20 V / 2Ah (or 4Ah)
Brushless motor
Electronic control unit
Bar length 30 cm
Highest level of safety: two-hand switching + electronic travel brake
Batteries and charger not included
Description:
The premium model of the FIELDMANN cordless saw can handle any challenge, whether you need to cut firewood or cut down a tree, this machine is sure to handle it. Thanks to the long-life brushlessless motor, this saw has zeromaintenance. Safety two-hand switching prevents accidental switching on. Another safety feature is provided by the electronic travel brake, thanks to which this saw is equipped with the highest level of safety in its class. Thanks to the comfortable softened zones, the saw holds well and does not slip even in a sweaty hand. The saw achieves high performance thanks to the full use of the power of 2x 20V batteries in conjunction with an electronic control unit. It is possible to use batteries with capacitiesof 2Ah / 4Ah which are compatible with all FIELDMANN products of the FAST POWER20V series.
Compatible accessories:
2Ah battery FDUZ 79020
4Ah battery FDUZ 79040
1 x 20V Quick charger FDUZ 79100
2 x 20V Double quick charger FDUZ 79110
Technical parameters:
part of the FAST POWER 20V series
Battery type Li-ion 2x20V
Brushless motor
Bar length 30 cm
Cutting speed: 15 m / s
Two-hand safety switching
Electronic travel brake
Oil tank capacity: 180 ml
Soft and ergonomic handle
Weight: 3.7 kg (without battery)
Charger and batteries not included
Two accumulators of the same capacity are always required for the operation of this machine
FZP 70805-0 20V
Parameters
01
General
| Type of device | Chain saw |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|---|
| Chain speed | 15m/s |
04
Features
| Drive | Aku (not included) |
|---|---|
| Oil tank capacity | 180ml |
| Chain division | 3/8'' |
| Strip type | Fieldmann |
| Chain type | Fieldmann |
| Supporting teeth | Steel |
05
Equipment
| Yes | |
| Safety switch | Yes |
| No |
06
Function
| Full battery indicator | Yes |
|---|---|
| Safety brake | Yes |
| Automatic lubrication | Yes |
| Quick chain tensioning | Yes |
07
Dimensions and weight
| Bar length | 30cm |
|---|---|
| Weight | 3.9kg |
08
Colour
| Color | Black/Green |
|---|