The FIELDMANN cordless lawnmower can handle any grass along roads and in close proximity to fences and walls. The string mower achieves perfect mobility thanks to a weight that does not exceed 2 kg. In addition to the telescopic adjustment of the length of the machine and the articulated trimming head, the rotating upper handle also ensures comfortable work. The package includes a 1.5 Ah battery and charger.
Key properties:
Li-Ion battery system 1 × 20 V / 1.5Ah
25 cm width combined with a weight of only 2 kg for easy work
Comfortable work is guaranteed by a wide range of machine settings:
Telescopic length adjustment
Adjustable upper handle
Articulated trimming head
Batteries and charger included
Technical parameters:
Li-Ion battery 20V / 1,500 mAh
Running time 35 min
Charging time 3-5 hours
Battery charge indicator
Cutting width 25 cm, string 1.4 mm
Telescopic handle, adjustable cutting head angle
Spacer arch for plant protection
Weight only 2.00kg (incl. Battery)
Not part of the FastPower 20V series.
Key properties:
Li-Ion battery system 1 × 20 V / 1.5Ah
25 cm width combined with a weight of only 2 kg for easy work
Comfortable work is guaranteed by a wide range of machine settings:
Telescopic length adjustment
Adjustable upper handle
Articulated trimming head
Batteries and charger included
Technical parameters:
Li-Ion battery 20V / 1,500 mAh
Running time 35 min
Charging time 3-5 hours
Battery charge indicator
Cutting width 25 cm, string 1.4 mm
Telescopic handle, adjustable cutting head angle
Spacer arch for plant protection
Weight only 2.00kg (incl. Battery)
Not part of the FastPower 20V series.
FZS 1025-A
Parameters
01
General
| Type of device | Battery-powered lawn-mower |
|---|
02
Battery
| Battery voltage | 20.0V |
|---|---|
| Battery type | Li-Ion |
03
Power
| Drive | Battery |
|---|
04
Features
| Adjustable handle | Yes |
|---|---|
| Cutting width | 25mm |
| Cutting system | One String |
05
Equipment
| Telescopic handle | Yes |
|---|
06
Power supply
| Operating time | 35min |
|---|---|
| Charging time | 5.0h |
07
Dimensions and weight
| String diameter | 1.4mm |
|---|---|
| Weight | 2.0kg |