The Fieldmann FDZN 4003-T CAROL balcony set offers comfortable seating for two and is ideal for small outdoor and indoor spaces. Durable acacia ensures a long service life of the furniture even in bad weather. Soft pads are included to increase comfort and aesthetics.
Expand short description
Full description
Product ID: 50002538
BALCONY SET CAROL
Balcony set 1 Acacia:
Round table ø 600x720
2x folding chair 520x380x800
Seat Cushion 335 x 335x50 mm and back Cushion
335x150x50 mm in color crème 100 % polyester
Balcony set 1 Acacia:
Round table ø 600x720
2x folding chair 520x380x800
Seat Cushion 335 x 335x50 mm and back Cushion
335x150x50 mm in color crème 100 % polyester
FDZN 4003-T
Parameters
01
General
| Type of device | Balcony set |
|---|
02
Intended use
| Use | Inside and outside |
|---|
03
Features
| Number of chairs | 2 |
|---|---|
| Positionability | No |
04
Equipment
| Parasol | No |
|---|---|
| Table | Yes |
05
Appearance and design
| Material | Acacia |
|---|---|
| Covers included | Yes |
06
Dimensions and weight
| Diameter | 66cm |
|---|---|
| Height | 52.00cm |
| Width | 38.00cm |
| Depth | 80.00cm |
| Weight | 13.0kg |